• ایجاد ارتباط عاطفی: در یکی از بررسی‌های انجام شده، حدود ده خانواده را در نظر گرفته و به افراد خانواده ها، اطلاعات اولیه اریگامی و ساخت چند شکل ساده آموزش داده شد. با توجه به رفتار و لغات بکار برده شده در گفت و گوی بین اعضای خانواده در قبل از آموزش و بعد از آن، مشخص شد که مراوده های بین اعضای خانواده خلاق و دوستانه تر شده است. همین کار با چند گروه دانش آموز و بعد به صورت تک نفره نیز صورت گرفت. ایجاد روابط اجتماعی دوستانه تر و ایجاد علاقه به شکل ساخته شده از طرف سازنده ی آن، نیز به خوبی قابل مشاهده بود.
  • تمام انسان ها به حل مشکل یا معما علاقه مند هستند. دنیای اریگامی از این بابت، یکی از سرآمدترین و هیجان انگیزترین علم و هنری است که بشر به آن دست یافته است. صرف نظر از کارآمدی و کارآیی آن برای بسیاری از علوم، تمرین بسیار خوبی برای ایجاد خلاقیت و ذوق مثبت و سازنده در تمامی افراد از کودکان تا بزرگسالان است.
  • رشد نظم و ترتیب بهتر در کارها.
  • افزایش مهارت دست ها.
  • هماهنگی اندیشه و عمل.
  • ارزان بودن.با توجه به زمینه های گسترده شکل های اوریگامی (کاغذ و تا) و ارزان بودن و حتی مجانی بودن ابزار (که کاغذ است و حتی می توان از مجلات و روزنامه ها و کاغذهای باطله نیز استفاده نمود) می توان با دسته بندی این اشکال، آنها را در سنین مختلف و در درسهای مختلف به کار برد.

اوریگامی را می توان به راحتی جایگزین بسیاری از اسباب بازی هایی کرد که نقشی در رشد خلاقیت و کارایی افراد ندارند. وقتی بصورت آزمایشی، دروس اوریگامی به افراد مختلف تدریس می شد به وضوح ملاحظه می گردید که افراد، کار با اوریگامی را به بسیاری از بازی های دیگر ترجیح می دهند.

بسیاری اوقات، انسانها در دنیای تصورات خودشان زندگی می کنند نه در دنیای واقعی. کار با اوریگامی و موجودات ساخته شده با آن، می تواند دنیای خیال انگیز و آرامی را فراهم کند. انسانها به چنین آرامشی برای مقابله با برخی استرس های دنیای واقعی نیاز دارند.

“برگرفته از وب سایت راسخون https://rasekhoon.net/article/print-108423.aspx

از فواید و مزایای بسیار مهم اوریگامی می­توان به موارد زیر اشاره داشت:

زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده / افزایش مهارت دست­ها / هماهنگی اندیشه و عمل / تمرکز حواس و مدیتیشن ذهن / بالا بردن صبر و شکیبایی / کمک به ساخت الگوهای هنری و صنعتی به دلیل قابلیت آسان شکل‌گیری وعملی کردن ایده­‌ها / انگیزه ایجاد ساعاتی برای بازی و سرگرمی / ارزان و در دسترس بودن / رشد نظم و ترتیب بهتر در کار­ها پاسخگویی به نیاز خلاقیت و پویایی انسان در جهت حل معما / افزایش نتیجه گیری‌های منطقی و ریاضی “برگرفته از سایت مرکز تخصصی اوریگامی اوریمانwww.oriman.ir