کلمه اوریگامی از ترکیب کلمه “ORO”به معنی تاشو و “kami”به معنی کاغذ ایجاد شده است و در کل، این لغت به معنی تا و کاغذ است.

اوریگامی(به ژاپنی: 折り紙)یا «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستیهایمحبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.

هدف این هنر آفریدن طرح‌های جالب از کاغذبا کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی«تا کردن کاغذ» است و تمام مدلهای کاغذ و تا را در بردارد، حتی آنهایی که ژاپنی نیستند. اوریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌کند، ولی همین تاها می‌توانند به روش‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرحهای متفاوتی ایجاد کنند.به طور کلی، این طرحها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز می‌شود، که هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ ادامه می‌یابد.اوریگامی روش ارائه اشکال است، که عمدتاً با خم کردن ماده مورد استفاده کاغذ حاصل می‌شود.

“برگرفته از ویکی پدیا فارسی  دانشنامه آزادhttps://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C

اوریگامی، یک هنر باستانی ژاپنی از تاکردن کاغذ است و هدف آن، خلق یک شیء با استفاده از تاخوردگی های هندسی کاغذ و چروک نقش ها و بدون استفاده از چسب یا برش کاغذ است.
اوریگامی، روش ارائه ی اشکال است که عمدتاً با خم کردن ماده ی مورد استفاده (کاغذ) حاصل می شود.
بنابراین اوریگامی، هنر و اندیشه تا زدن کاغذ برای خلق شکل های مختلف می باشد. این شکل ها تعداد زیادی از حیوانات، پرندگان، ماهی ها، وسایل بازی، وسایل دکوری، شکل های هندسی و اشکالی دیگر در ارتباط با گرافیک، معماری، صنعت و … را شامل می شوند، اوریگامی، طیف بسیار گسترده ای را در برمی گیرد، از کودکان پیش دبستانی تا اساتید دانشگاه. تمام مردم می توانند از آن لذت برده و با خلق طرح های جدید به تاریخ اوریگامی بپیوندند. اوریگامی مدرن، در چند سال اخیر (از سال های ۱۹۵۰ میلادی به بعد) با انتشار کتاب های آقای «یوشیزاوا» (Yoshizava Akira) استاد اوریگامی از ژاپن، دوران طلایی خودش را شروع کرد. اکنون، اوریگامی کاربردهای مهی در هنر، علم و صنعت پیدا کرده است.

“برگرفته از وب سایت راسخون https://rasekhoon.net/article/print-108423.aspx

واژه­ی origami  متشکل از دو کلمه ی “ori”و “gami”است که “ori”به معنای “folding”  تا کردنو”gami”تغییر یافته­ی کلمه­ی “kami”به معنای “paper” کاغذ می ­باشد.

در واقع اوریگامی هنر و اندیشه تا کردن کاغذ برای خلق اشکال مختلف از قبیل حیوانات، وسایل تزئینی، شکل های هندسی و اشکالی مرتبط با گرافیک، معماری، صنعت، بدون نیاز به چسب و قیچی می باشد، که از هنرهای کهن کشور ژاپن به حساب می آید. “برگرفته از سایت مرکز تخصصی اوریگامی اوریمانwww.oriman.ir